Czytelnia

Korytarz życia. Jazda na suwak.

Gorące tematy

Monika Leszczyńska - 07.10.2019

2,5 min. czytania

5 listopada Prezydent podpisał ustawę zmieniającą przepisy Prawo o ruchu drogowym. Nowelizacja wejdzie w życie po upływie 21 dni od dnia ogłoszenia. Wciąż czekamy na regulacje dotyczące urządzeń służących do transportu osobistego, w szczególności tych z napędem elektrycznym jak hulajnogi, monocykle czy longboardy. Francja uregulowała już te kwestie u siebie. Także jadąc na wycieczkę, na przykład do Paryża, pamiętaj o obowiązujących tam przepisach. Mandaty sięgają, bowiem nawet 1500 euro.

Jakie zmiany przepisów wprowadza polska nowelizacja Prawa o ruchu drogowym?

Zmiany określają zasady tworzenia tak zwanego „korytarza życia”. Ma on zapewnić szybki przejazd pojazdów uprzywilejowanych, służb ratowniczych na miejsce zdarzenia drogowego. Wprowadzono również regułę zmiany pasa ruchu, jeżeli na jezdni z co najmniej 2 pasami w jednym kierunku kontynuowanie jazdy jednym z pasów jest niemożliwe. Zasada ta zwana jest „jazdą na suwak”, bo obrazowo przypomina nam zamek błyskawiczny.

Jak tworzymy „korytarz życia”?

W przypadku, gdy na drodze panuje wzmożony ruch często szybki, swobodny przejazd karetki pogotowi, czy straży pożarnej jest utrudniony. Zasada jest prosta. Jeżeli jedziesz jezdnią, która ma 2 pasy ruchu w tym samym kierunku i poruszasz się lewym pasem to jesteś zobowiązany zjechać jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu. Jeżeli poruszasz się natomiast prawnym pasem to zjeżdżasz jak najbliżej prawej krawędzi tego pasa. W przypadku natomiast gdy jedziesz jezdnią, która ma więcej niż 2 pasy ruchu w tym samym kierunku i poruszasz się skrajnym lewym pasem to musisz zjechać jak najbliżej lewej krawędzi tego pasa. Jeżeli poruszasz się   pozostałymi pasami ruchu zjedź jak najbliżej prawej krawędzi pasów. Po przejeździe pojazdów uprzywilejowanych możesz kontynuować jazdę na swoim dotychczasowym pasie.

Pamiętaj!

Kierujący innymi pojazdami niż uprzywilejowane nie mogą korzystać z „korytarza życia”. Wyjątkiem są kierujący pojazdami zarządców dróg lub pomocy drogowej, którzy biorą udział w akcji ratowniczej.

Co oznacza jazda „na suwak”?

Zasadą jest, że gdy zmieniasz pas ruchu powinieneś ustąpić pierwszeństwa temu, kto jedzie po tym pasie, jak również pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas ruchu z prawej strony. Natomiast w sytuacji, gdy natężenie ruchu prowadzi do znacznego zmniejszenia prędkości a ty jedziesz jezdnią, która ma więcej niż jeden pas ruchu w tym samym kierunku jazdy  i sąsiedni do twojego pas kończy się albo nie można nim kontynuować jazdy z powodu jakiejś przeszkody to, bezpośrednio przed miejscem wystąpienia przeszkody lub miejscem zanikania pasa, masz obowiązek umożliwić jednemu pojazdowi znajdującemu się na takim pasie jego zmianę. Jeżeli poruszasz się jezdnią, która ma więcej niż 2 pasy ruchu w tym samym kierunku jazdy i 2 sąsiednie do twojego pasy zanikają albo nie można nimi kontynuować jazdy z powodu jakiejś przeszkody to, bezpośrednio przed miejscem wystąpienia przeszkody lub miejscem zanikania pasów ruchu, musisz umożliwić zmianę pasa ruchu jednemu pojazdowi z prawej strony, a następnie jednemu z lewej strony.
Czytelnia i jej główne działy