Czytelnia

Samochód na minuty – na co zwrócić uwagę.

Gorące tematy

Monika Leszczyńska - 01.07.2019

3 min. czytania

...

Pojawienie się rowerów miejskich

wprowadziło dużą zmianę w postrzeganiu możliwości przemieszczania się przy wykorzystywaniu cudzych środków transportu. Wynajem rowerów nie był czymś nowym zyskaliśmy jednak większą ich dostępność, uproszczone procedury, szansę wynajęcia na minuty.

Po rowerach przyszła kolej na samochody, skutery, hulajnogi.

Świat się zmienia a my wraz z nim. Szybciej podejmujemy decyzje o skorzystaniu z jakiś usług, łatwiej za nie płacimy. Telefon, kilka kliknięć i… Jest!

Czas na zastanowienie przychodzi później, gdy zdarzy się coś nieprzewidzianego. Największe ryzyko finansowe wiąże się z wynajmem samochodów, przeanalizujmy więc co się za tym kryje.

Nie każdy posiadacz prawa jazdy korzysta z własnego samochodu. Utrzymanie samochodu, jak również stałe miejsce parkingowe, bez konieczności prowadzenia bojów z sąsiadami, kosztuje.

Czasami potrzebny jest jednak wygodny pojazd dzięki któremu dojedziesz w konkretne miejsce. Możesz wówczas skorzystać z usługi car-sharingu, tj. wynajmu samochodu na krótki czas, dostępnej w systemie free-floating (samochody pobierane i zwracane w dowolnym miejscu) lub systemie stacjonarnym (samochody pobierane i zwracane w bazach udostępnionych przez operatora).

Warunki korzystania z usługi car-sharingu opisują regulaminy udostępniane przez każdego wynajmującego. Zapoznaj się z nim zanim zawrzesz umowę, tj. zanim zrobisz „klik”.

Obowiązek zapłat za najem nie budzi wątpliwości. Musisz jednak wiedzieć, że wynajmujący przewidują dodatkowe opłaty, które mogą znacznie obciążyć twoją kieszeń.

Jeżeli źle się czujesz, czy też w trakcie kolacji wypiłeś alkohol to zamów taksówkę. Nie korzystaj z car- sharingu, udostępniając samochód do kierowania znajomemu. Za takie udostępnienie możesz zapłacić dodatkowo nawet kilka tysięcy złotych. Kierować samochodem może bowiem wyłącznie najemca. Niektórzy wynajmujący przewidują możliwość wskazania innego kierującego samochodem, np. dodatkowego lub awaryjnego kierowcy. O zasadach i warunkach skorzystania z takiej opcji przeczytasz w regulaminie.

Zwróć uwagę na to w jakim stanie znajduje się samochód zanim z niego skorzystasz. Zostaniesz bowiem obciążony za zabrudzenie wnętrza samochodu wymagające jego sprzątania, jak również za brak stałego wyposażenia.

Odpowiedzialność za uszkodzenia samochodu jest ograniczona do określonych w regulaminach kwot, jednakże przewidują one również wyłączenie tych ograniczeń. To oznacza, że będziesz odpowiadał bez ograniczenia za szkody w wymienionych tam wypadkach np. w sytuacji przekroczenia dozwolonej przepisami prędkości. Pamiętaj o tym, gdy będziesz chciał szybciej przybyć na miejsce, aby zaoszczędzić na opłacie za najem.

Istotne jest również miejsce parkowania i nie mam tutaj na myśli parkowania niezgodnego z przepisami prawa, bo o tym wie każdy kierowca. Wynajmujący dokładnie opisują gdzie kończąc najem można zaparkować samochód. Bądź tego świadom.

Za co jeszcze zapłacisz?

Dodatkowe opłaty naliczane są w szczególności za udostępnienie właściwym organom twoich danych np. w postępowaniu mandatowym, a także za palenie w samochodzie wyrobów tytoniowych, e-papierosów, czy za holowanie innego pojazdu. Ponadto gdy planujesz przewieźć swojego czworonożnego przyjaciela, aby podróż twojego pupila nie okazała się bardziej kosztowna niż kalkulowałeś, powinieneś zabrać ze sobą przeznaczony dla niego transporter.


Pamiętasz tak często powtarzane zdanie:

„Czytaj umowę zanim podpiszesz”

W tym przypadku treść umowy określa regulamin usługi car-sharingu, a zawierasz ją z chwilą gdy otwierasz drzwi samochodu.




Czytelnia i jej główne działy